• Pondělí, Březen 02nd, 2009

V jednom z předchozích článků jsem nastínil základní herní taktiky. Kuličky však nejsou pouze o herní taktice, velkou roli zde hraje psychologie. Proto se v tentokrát podíváme na trochu pokročilejší herní přístup – na psychologické taktiky.

Psychologickou taktiku můžeme rozdělit na 2 části – vnitřní a vnější. Vnitřní spočívá v koncentraci na své vlastní myšlenky a podání co nejlepšího výkonu. Vnější pak souvisí s ovlivněním výkonu soupeře  (samozřejmě v rámci fair play). Pokud bych měl stanovit jejich priority v zápase, za ideální bych považoval schopnost použít obě současně, na druhém místě vnitřní psychologickou taktiku a až na posledním vnější.

Tip 1: přejte vítězství svému soupeři

Abyste zvítězili, musíte chtít vyhrát. Abyste vítězili v těch nejdůležitějších zápasech, musíte chtít hodně vyhrát. Ale když budete chtít vyhrát příliš, můžete totálně vyhořet. Existuje tu jakási neviditelná hranice, každý z nás ji najít musí sám v sobě, aby jeho vůle po vítězství byla tak akorát. Jedna z cest, jak toho dosáhnout, je přát vítězství svému soupeři.

Tím pochopitelně nemyslím nechat ho vyhrát, to by asi moc nefungovalo. Přiblížím tuto myšlenku na vlastní zkušenosti:

Přeneseme se do července 2006. Na Střeleckém ostrově se koná mistrovství světa. Jsem jedním z pořadatelů a zároveň se účastním jako hráč. Vzpomínám si, jak mi začátek turnaje (skupiny, ze kterých všichni postupovali, šlo jen o nasazení) vůbec nešel, necítil jsem se na dobrý výkon a hlavu měl plnou pořádání. Prioritou bylo, aby se turnaj organizačně vydařil, vlastní umístění až na druhém místě.

Hraje se závěrečný pavouk na 2 porážky. V prvním kole prohrávám a v hlavě mi bleskla myšlenka, že je docela jedno, jestli skončím kolem 17. nebo 13. místa a že výš to stejně tímhle způsobem hry nepůjde. Následující hru jsem prostě šel prohrát, abych se už v klidu mohl věnovat pořádání. Ovšem jak soupeř byl už lehce nervózní (pokud prohraje, turnaj pro něho končí) a já neměl co ztratit, zvítězil jsem tuším 3:0. Pak jsem bez větší snahy vyhrál další 2 zápasy a najednou tu šlo o mnohem zajímavější umístění.

Začal jsem hrát zodpovědně, ale bylo stále třeba komunikovat se zahraničními hráči, médii apod., což byla samozřejmě priorita. Člověk neměl prostě čas být nervózní, prostě hrál. Až přišel zápas o medaile – vítěz zápasu bude nejhůře 3., poražený skončí na nevděčném 4. místě. Tyhle zápasy bývají velmi těžké na psychiku.

Mým soupeřem byt Stefan Mühlish z Německa. Na přechozích mezinárodních turnajích ještě nikdy žádný zahraniční účastník nezískal medaili. A já jako pořadatel jsem jim to od začátku turnaje hrozně přál, aby se to někomu z nich konečně povedlo. Tenkrát jsem ten zápas vyhrál o kuličku v poměru 3:2 právě proto. Stefan je skvělý hráč a já mu to prostě přál. Byl to skvělý pocit, kdy víte, že na konci zápasu nastane něco úžasného – buď konečně někdo ze zahraničních účastníků získá pohár nebo se mi podaří být mezi 3 nejlepšími na MS. Tohle byl ten myšlenkový pochod, který mě poslal o kolo dál. Nebýt tenkrát pořadatelem, na 99 % bych ten zápas prohrál (a asi by k němu ani nedošlo, neboť bych vypadl mnohem dříve).

Výše popsaný mentální stav považuju za ideální, ke kterému bychom se měli snažit co nejvíc přiblížit. Samozřejmě to není jednoduché, pokud jdu na turnaj s cílem dobře se umístit. Ale jde to.

Tip 2: nepřejte vítězství svému soupeři

Ještě lepší výkon podáte, pokud sloučíte zdánlivě neslučitelné tipy 1 a 2. Řiďte se prvním tipem a přitom se snažte soupeře „rozhodit“. Samozřejmě, že vám neradím zašlapávat mu kuličky do země nebo něco podobného. Stejně tak bych vynachal standardní psychologické finty, jedná-li se o začátečníka nebo někoho s vyloženě nízkým sebevědomím. Myslím, že rozumný člověk odhadne, kdy je to psychologická hra pro vás i pro soupeře a kdy už ne.

Pohrajte si tedy s jeho psychikou v rámci této hry. Dělejte vše, aby uvěřil, že vítězem tohoto zápasu budete vy. Utekla vám nějaká kulička při rozhozu daleko? Věříte si při hře z dálky? Dejte ji na první cvrnk do důlku. Jak by potom soupeř mohl pochybovat o vašem vítězství, když ostatní máte mnohem blíž a přitom trefujete i takovéhle. Nebo se naopak na ní necítíte? Hrajte blízké a vytvořte si optický náskok tím, že budete mít víc kuliček v důlku. Zkuste zahrát 2 kuličky na jeden cvrnk.

Tip 3: sledujte řeč těla soupeře

Hráče, který výborně zvládá vnitřní psychologickou taktiku, těžko rozhodíte tím, že trefíte 5 kuliček v řadě z 10 cm, zatímco ostatní máte bliž k čáře hodu než k důlku. Akorát mu uvolníte prostor před důlkem. Na jiného to však může platit. Jak poznat situaci, kdy takto hrát a kdy ne?

Sledujte řeč těla soupeře. Spoustu gest si jistě vyložíte díky empatii. Pokud na to chcete jít trochu „vědecky“, pak vězte, že ruce v bok či křížení paží nebo nohou při vašem rozhozu naznačují na obavy soupeře, že na vás nebude mít. Při hře nejvíce prozradí pohyby těla ve chvíli, kdy se hráč sklání ke cvrnku a kdy má ruku položenu před kuličkou. V extrémním případě se soupeři trochu chvěje ruka. Míří hráč déle než je pro něho obvyklé? Další znak toho, že není v optimální psychické kondici. Kombinujte své poznatky v této úrovni také s jeho projevy při komunikaci. Číst řeč těla musíte stejně jako byste postupovali např. při grafologii. Jeden znak sám o sobě může znamenat více různých věcí, je třeba posbírat těchto znaků více a dát je do souvislosti s konkrétní situací.

Tip 4: nenechte se dostat nováčkem

Přijedete do obce, kde všichni hrají poprvé. Vy však máte nějaké turnaje za sebou. Jste tedy děsný profík a když navíc ostatní hráči zjistí, že jste na úžasném 150. místě v národním žebříčku, nastupuje většina z nich k zápasu na oko s poraženeckou náladou. Ale věřte, ze by velice rádi váš skalp :)

Situace je taková, že byste asi měli vyhrát, ovšem jste pod docela slušným tlakem. Zvlášť ke konci turnaje, kdy se sejde publikum a všichni fandí, ale „překvapivě“ nikdo vám. Když vyhrajete, je to samozřejmost, když vyhrajete „jen“ 2:1, je to v očích publika pomalu, jako byste prohráli. Diplom za 1. místo je snad i vypsán s vaším jménem. Jak v takové situaci nezaváhat?

Pokud jste na turnaji s někým, kdo vám přeje úspěch, ze všech sil myslete na to, že bude mít radost, pokud vyhrajete. Představte si takovéto lidi v publiku i v případě, kdy jste tam sami. Prostě ve vaší hlavě musí být slyšet hlasy těch, kteří by chtěli vaše vítězství a ty musí přehlušit hlas fanoušků.

Stejnou techniku můžete použít i v důležitých zápasech, kdy jste na turnaji sami. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že se vyplatí takováto sugesce.

Tip 5: hrajte v teamu

Tento tip souvisí s výše popsaným. Snažte se jezdit na turnaje ve skupině, hodně to udělá s vaším myšlením. Cestujete na turnaj s ostatními? Pak nemáte čas zbytečně se znervózňovat vlastími myšlenkami jako „kolik tam bude lepších hráčů“ nebo „bude se mi dařit, když mi to minulý týden nešlo podle mých představ“. Jste na turnaji v teamu? Pak máte komu fandit mezi zápasy a má kdo fandit vám. Pokud vás víc nehraje, tak společná komunikace o čemkoliv jiném než jak skvěle právě hraje na vedlejším důlku váš budoucí soupeř také zlepší váš psychologický potenciál pro tento turnaj.

Tip 6: osvojte si taktické prohry

Některé hry vám prostě nevyjdou nebo se vašemu soupeři zadaří natolik, že již v průběhu je téměř jistá vaše prohra. Jak v takovéto situaci postupovat?

Prvně záleží na tom, o kolikátou hru jde. Pokud je stav 2:2 a hraje se na 3 vítězné hry, zkuste i nemožné. Nic jiného vám ani nezbývá. Sám jsem párkrát v takových zápasech zvítězil, tak proč byste to nedokázali vy? Úspěšnost takových her bude nejspíš hluboko pod 50 %, ale i těch málo vítězství v takovýchto hrách těší dvojnásob.

Pokud se pro vás hra vyvíjí nepříznivě za situace, kdy by prohra neznamenala konec zápasu, analyzujte rozpoložení svého soupeře. Opravdu analyzujte jeho projevy a řeč těla a ne postavení v žebříčku. Když se bavím s lidma ze špičky, dost často od nich slyším, jak byli nervózní v některých situacích. A nic na tom nemůže změnit ani fakt, že třeba nejste v žebříčku příliš vysoko. Naopak – vaše nižší žebříčková pozice znamená pro soupeře vyšší psychickou zátěž – prohrát s papírově slabším protivníkem je pro většinu horší než s podobně silným soupeřem.

Dojdete-li k závěru, že váš protivník si je sebou nejistý, hrajte tak, abyste prohráli o co nejméně kuliček. Pokud vyhraje o jednu či dvě kuličky, na klidu mu to rozhodně nepřidá. Naopak výraznější rozdíl v počtu kuliček, o které vyhrál, by mu mohl dodat potřebné sebevědomí. V další hře se pak při použití dříve zmíněných taktik jejich efekt zvýší.

Pokud naopak hrajete s někým, kdo je absolutně v pohodě, zkoušejte maximálně riskantní postupy. Snažte se odcvrnkávat jeho kuličky i z větší vzdálenosti, přestože existuje velká pravděpodobnost, že uškodíte spíše sobě než soupeři. Buď budete mít štěstí a vyhrajete prohraný zápas nebo prohrajete o hodně kuliček. Tím v další hře může dojít k podcenění. Opět je to něco, o čem z praxe vím, že se stává i těm nejlepším. Samozřejmě, že tohle vám nebude fungovat na mistrovství světa. Ale např. začínající hráč, pro kterého je medaile na Openu úspěchem, takto může přehrát méně motivované soupeře. Stejně tak může jeden špičkový hráč podcenit na jednu hru druhého, když získá pocit, že jeho soupeři to v daný den výrazně nejde.

Tip 7: naoko to vzdejte

Možná jste si všimli, že spousta dobrých hráčů se při zápase chová jakoby hru vzdávali, přestože se stále velmi snaží. Občas prohodí něco v tom smyslu, že „teď už je to jasný“ apod. Někdy tomu tak opravdu je, ale většinou se pravděpodobnost jejich prohry pohybuje někde mezi 70 – 90 %. Ať již vědomě nebo podvědomě, takto zvyšují pravděpodobnost, že je buď protivník podcení nebo naopak znervózní (je mnohem nepříjemnější prohrát „vyhranou“ hru než kdyby byl stav vyrovnaný do poslední chvíle).

Doufám, že jsem vám těmito tipy trochl pomohl proniknout do dalšího levelu v tomto sportu. Tyto tipy mohou výrazně zvýšit vaši úspěšnost v turnajích, zejména v důležitých vyrovnaných zápasech. To samozřejmě musí být podpořeno kvalitním tréninkem. Pokud netrefíte důlek z 10 cm, sebelepší psychologie vám nepomůže :) Každopádně věřím, že ve chvíli, kdy si osvojíte některé z těchto taktik, kuličky se pro vás stanou ještě zábavnějšími.

Kategorie: Tipy pro hráče

Comments are closed.

-->