• Neděle, Únor 14th, 2010

V roce 1999, kdy jsme zakládali Český kuličkový svaz, nás ani ve snu nenapadlo, že by něco podobného mohlo existovat v zahraničí. Když jsme v roce 2002 našli na internetu stránky některých německých klubů, byl to pro nás malý zázrak. Od té doby se nám daří rok co rok pozvat alespoň několik zahraničních účastníků na náš mezinárodní turnaj. Jaké jsou však vyhlídky do budoucna?

Trocha historie na začátek

Po prvním kontaktu s německými hráči se poměrně brzy uskutečnil 1. mezinárodní turnaj v ČR – Czech Open. Ten se konal každoročně až do roku 2004. V roce 2005 se namísto Czech Open začalo konat mistrovství světa. Účast na těchto turnajích bývala různá. Vždy jsme měli tu čest přivítat soupeře z Německa, v některých ročnících se účastnili sportovci z Nizozemí, Slovenska, Velké Británie a také z Afriky.

Na Slovensku vznikl národní kuličkový svaz. Tato událost měla mimořádný význam zejména proto, že ČR a SR se staly jedinými státy na světě, kde se hrálo podle stejných pravidel. Pravidla kuliček v jiných státech byla v porovnání s našimi asi jako fotbal a házená – obojí se hraje s míčem, obojí se hraje na góly a přesto to jsou úplně jiné sporty. A to je také s největší pravděpodobností příčinou toho, že mistrovství světa 2008 v Praze s účastí reprezentantů 4 států se stalo zřejmě nejlépe obsazeným kuličkovým turnajem na světě.

Od roku 2002 do podzima 2009 jsme se maximálně koncentrovali na domácí scénu. Na mezinárodním poli jsme činili vše proto, abychom myšlenku mezinárodních turnajů propagovali mezi nepříliš početnou kuličkářskou komunitou ve všech státech, kde se podařilo někoho kontaktovat. Určité výsledky to přineslo, avšak ne takové, aby na turnajích jako mistrovství světa byla taková konkurence, jakou by si většina z nás přála.

Proto na podzim 2009 odstartoval mezinárodní projekt, jehož cílem je naučit lidi v různých zemích pravidla tak, jak je známe z turnajů, motivovat je k založení národních kuličkových svazů a organizování jak lokálních, tak mezinárodních akcí. Pro tento projekt byla zaregistrována adresa http://www.wor­ldmarblesfede­ration.com, kterou lze kontinuálně používat v případě založení světové federace.

Cíle mezinárodního projektu

1. Založení národních kuličkových svazů – všechny sporty, které něco na celosvětové úrovni znamenají, fungují na národní úrovni jako Český kuličkový svaz u nás. Pokud ve více zemích vzniknou podobné komunity hráčů, pravděpodobnost dobře obsazených mezinárodních turnajů, na kterých budeme rádi hrát, výrazně vzroste.

2. Jednotná pravidla – bez nich to prostě nepůjde a proto tento projekt jasně popisuje, podle jakých pravidel se soutěží na mezinárodních akcích. Jsou tam jak základy, tak kompletní pravidla, zájemci si mohou prohlédnout techniku cvrnkání na videu nebo mrknout na fotky z turnajů.

3. Celosvětová propagace mezinárodních turnajů v čele s mistrovstvím světa.

4. Výhledové založení mezinárodní kuličkové federace, jejíž úloha by byla stejná jako v zavedených sportech – koordinovala by mezinárodní akce a jejich strukturu.

Smysl mistrovství světa

Laika možná napadne otázka, proč organizovat mistrovství světa, když se tomuto sportu věnuje jen pár států (a navíc kromě Slovenska s diametrálně odlišnými pravidly). Existuje pro to pár velmi dobrých důvodů:

1. Základem je fakt, že kuličky s MS získaly svou vrcholnou soutěž. I kdyz počet účastnících se států není nic převratného, je to stále akce, která v kuličkářské komunitě nemá obdoby.

2. Motivace pro zahraniční účastníky – mohu potvrdit, že status mistrovství světa pro nemalé procento zájemců o účast sehrává velkou roli. I kdyby v minulosti na MS nedorazil jediný zahraniční účastník, status mistrovství světa je veledůležitý marketingový nástroj, který k turnaji přitahuje jak mediální, tak hráčskou pozornost.

3. Respekt na mezinárodním poli – díky tomu, že pořádáme MS a zároveň jsme spustili zmiňovaný mezinárodní projekt, získali jsme velmi silnou pozici na mezinárodním poli. Lidé ze zahraničí se s námi teď baví úplně jinak, než před mnoha lety. Ale především – baví se jich s námi mnohem víc. V některých státech je vidina možnosti podílení se na něčem jako je mezinárodní federace velkou motivací, takže už teď dostávám žádosti o členství, přestože tato federace doposud nebyla založena.

Určitě si dovedete představit, jak by situace vypadala, kdybych čekali, až bude víc národů hrát kuličky závodně. Nemít MS a WorldMarblesFe­deration.com, při výběru termínu a místa konání preferovat naše zájmy a ne zájmy zahraničních účastníků, by znamenalo jediné – mezinárodních turnajů s konkurencí, jakou si přejeme, bychom se nemuseli dočkat.

Výsledky mezinárodního projektu

Projekt díky aktivitě 4 překladatelů byl přeložen do většiny světových jazyků. S aktivní propagací se začalo po skončení loňské sezóny, takže ve chvíli psaní tohoto článku má za sebou čtvrt roku aktivní existence. Ačkoliv v tuto chvíli nedokážu říct, jestli se nějak hmatatelně projeví na účasti letošního MS, šance je docela reálná.
  • Stránky byly naoptimalizovány na výrazy „kuličky“, „kuličkové turnaje“, „pravidla kuliček“ a podobné v jednotlivých jazycích. Bylo vybudováno hodně zpětných odkazů, díky nimž se na tyto výrazy objevují ve vyhledavačích na hledatelných pozicích. Podle Google keywords tool hledá tyto výrazy v celosvětovém měřítku několik desítek tisíc lidí měsíčně. To jsou lidé, které idea kuličkových turnajů může zaujmout. Po 3 měsících budování zpětných odkazů jsme z tohoto koláče ukrojili cca 400 návštěvníků měsíčně.
  • Byly rozeslány tiskové zprávy při spuštění projektu a při oznámení termínu mistrovství světa. V obou případech měly dobrou mediální odezvu.
  • Z důvodu budování zpětných odkazů i přímé propagace byly rozeslány člány o kuličkách do několika desítek stránek. Bylo napsáno několik článků a vytvořeno několik profilů s návodem, jak hrát kuličky.
  • Za tyto 3 měsíce nás kontaktovalo více zájemců o pořádání turnajů ve svých zemích, než za celá léta předtím. Byly založeny svazy nebo se pracuje na založení v Indii, Pakistánu a Panamě, vážní zájemci o pořádání turnajů se ozvali z Velké Británie a USA, také nás kontaktovaly spousty méně vážných zájemců z různých koutů světa.
Výše uvedená strategie tedy evidentně funguje. Budoucnost ukáže, kolik z těchto zájemců bude skutečně aktivních. Pro ČR platí, že zhruba 1 z 10 zájemců o uspořádání turnaje, který mě kontaktuje, akci skutečně uspořádá. Mezinárodní projekt si po těchto lidech žádá mnohem více – vytvoření národního kuličkového svazu, který bude pomáhat svým vlastním pořadatelům a koordinovat je v daném státě. Lze tedy předpokládat, že v tomto případě bude procento lidí, kteří vše dotáhnou do konce, nižsí. Ale je to pouze o číslech – dokážeme-li oslovit dostatečné množství lidí, hvězdy, které jednou provždy změní tento sport, se mezi nimi najdou.

Jinými slovy: I z hovna lze bič uplést :-)

Kategorie: Marketing

Comments are closed.

-->