• Neděle, Leden 27th, 2013

A my byli při tom. Již několik let se snažíme ovlivňovat mezinárodní scénu tak, aby se kromě národních pravidel, které se liší stát od státu, v zahraničí používala i pravidla mezinárodní (tj. ta, která známe z českých turnajů). Založení světové kuličkové federace by k tomuto mělo přispět.

Před časem jsme zaregistrovali doménu WorldMarblesFe­deration.com. Představili jsme zde ideu založení světové federace, pravidla, pozvánku na mistrovství světa a další mezinárodní turnaje. Stránka má nejen anglickou verzi, ale je přeložena i do dalších významných světových jazyků. Všechny jazykové verze byly naoptimalizovány pro vyhledavače tak, aby byly nalezitelné na klíčové slova, které zadávají lidé hledající pravidla kuliček či chtějí zjistit, zda existují nějaké kuličkové turnaje. Díky tomu již několikátým rokem na stránky chodí několik stovek návštěvníků měsíc co měsíc.

Za tuto dobu nás kontaktovaly řádově desítky lidí, od vážných zájemců až po drobné dotazy ohledně kuliček. Touto cestou jsme propagovali vizi jednotných mezinárodních pravidel a na minulé mistrovství světa jsme měli přislíbenu účast z Chorvatska, Panamy, Izraele a zvažovali ji hráči z Beninu. Bohužel nakonec všichni z různých důvodů účast nakonec odřekli, nicméně pro ty z nás, kteří na vlastní oči vidí z mezinárodní scény jen chabě obsazené mistrovství světa, může tato informace trochu lépe demonstrovat skutečnou situaci a fakt, že se něco děje. A aby jen nekapalo, ale začalo jednoho dne konečně pořádně pršet, stáli jsme u založení mezinárodní kuličkové federace.

Fakt, že v ČR pořádáme mistrovství světa, byl častý důvod, proč nás lidé kontaktovali a brali naše pravidla alespoň trochu vážně. Založení světové federace by mělo tento efekt ještě posílit. Cílem je však mnohem více – aby kuličky i na mezinárodní úrovni fungovaly jako každý seriózní sport. Ve chvíli, kdy bude více aktivních států a budeme mít mistrovství světa, které se bude pořádat v různých zemích, tu budeme mít mezínárodní organizaci, která se bude starat o přidělování pořadatelství (stejně jako třeba Český kuličkový svaz koordinuje pořádání MČR a dalších hlavních turnajů) a řešit různé „provozní“ záležitosti.

Vlastní založení této organizace bylo o něco náročnější, než jsme čekali. Po 2,5 letech od prvního pokusu ji zaregistrovat se nakonec vše podařilo dotáhnout do konce a začátkem ledna se tak mohla konat ustavující valná hromada. Do doby, než kuličky budou jako sport fungovat ve větším počtu států, bylo zvoleno ryze české vedení ve složení: Moje maličkost – prezident Daniel Beseda – tajemník Pavel Zoufalý – člen VV Martin Adamec – člen VV Leoš Kofroň – člen VV

Přejme si tedy, ať založení této organizace naplní všechna očekávání a pokud k tomu chcete sami alespoň malinko přispět, můžete to udělat tak, že dáte svým zahraničním přátelům/kole­gům/známým adresu stránek světové federace – WorldMarblesFe­deration.com.

Kategorie: Turnaje

Comments are closed.

-->