• Úterý, Duben 05th, 2011

Dost možná že ano. Přitom stačí relativně málo – zhruba tolik úsilí, kolik stálo jejich vytvoření – a mohou vám začít prokazovat medvědí službu. Co vše vám mohou klubové stránky přinést a jak toho docílit?

Proč vůbec vytvářet klubové stránky?

 • Členové klubu se pochopitelně rádi pochlubí svými úspěchy a internetové stránky patří mezi možnosti, jak tak učinit.
 • Můžete oslovit nové hráče. Získáte posily do svého teamu nebo zvýšíte návštěvnost svého turnaje (v ideálním případě obojí).

Zde však přichází zásadní otázka – prohlédne si vůbec někdo, krom vás samotných, tyto stránky?

Cesta ke zvýšení návštěvnosti stránek

Pokud jste doposud neudělali nic pro zajištění návštěvnosti, odpověď na předchozí otázku bude s 99,9% pravděpodobností znít ne. Proto si v několika jednoduchých krocích ukážeme, jak přivést návštěvníky na váš web.

Způsob zvyšování návštěvnosti, o kterém budu hovořit, se nazývá optimalizace pro vyhledávače (často se také setkáte se zkratkou SEO z anglického search engine optimization). Cílem optimalizace bude, aby se klubové stránky objevily na 1. stránce seznamu či google ve chvíli, kdy někdo hledá např. nějakou akci v našem městě.

Kouzlo SEO spočívá v tom, že práci uděláte jednou a posléze stačí jen občasná aktivita, aby vám na stránky chodili noví lidé den co den, měsíc co měsíc. Příjemným vedlejším efektem bude i to, že v rámci optimalizace stránek budete podnikat kroky, díky nimž k vám budou chodit návštěvníci i z „normálních“ stránek (a nejen z vyhledavačů). Pusťme se tedy do toho krok za krokem.

3. základní kroky při optimalizaci stránek (SEO)

 • Analýza klíčových slov
 • On-page optimalizace
 • Off-page optimalizace

…pod těmito složitě znějícími pojmy se skrývá několik naprosto banálních úkolů.

Analýza klíčových slov

OK, chceme být na 1. stránce google a seznamu na nějaká klíčová slova. Ale na jaká a proč? Musíme najít taková, která zadávají lidé hledající něco, co my nabízíme. Chceme tedy oslovit ty, kteří hledají nějakou volnočasovou aktivitu a hledají ji ve městě, kde působíme.

Vhodná mohou být tedy např. tato slovní spojení – sport, volný čas, zábava, akce, kam v – ve spojení s názvem města (např. sport Rakovník či akce Vsetín). V menších a středně velkých městech máte reálnou šanci umístit se dobře i na samotný název vašeho města, což je také poměrně dobře cílená reklama s dobrým potenciálem návštěvnosti.

On-page optimalizace

On-page optimalizace zjednodušeně znamená to, že v určitých místech stránky by se měla vyskytovat klíčová slova, na která cílíme. Většina klubů používá pro vytvoření stránek nějaký redakční systém jako např. webnode.cz – v tomto případě se snažte dodržet následující zásady:

 • Klíčová slova by se měla vyskytovat v názvu stránky.
 • Klíčová slova umístěte pokud možno do některého z nadpisů.
 • Klíčová slova by se měla vyskytovat v textu stránky (ale nepřehánějte to, jinak to bude mít negativní efekt, 1× – 3× stačí).
 • Pokud je to možné, používejte klíčová slova v textech odkazů.

Pokud jste si stránky sami vytvořili v HTML, snažte se umístit klíčová slova do tagů title, description, H1, H2, H3…, do běžného textu stránky a v textech odkazů.

Off-page optimalizace

Máme za sebou on-page optimalizaci, která je nutným základem, nicméně sama o sobě nám nepomůže. Nyní vše musíme dotáhnout do konce tzv. off-page optimalizací – budováním zpětných odkazů.

Vyhledávače vychází z předpokladu, že čím více odkazů vede na danou stránku, tím je stránka kvalitnější a proto ji zobrazují výše ve výsledcích vyhledávání. Berte to tak, že každý odkaz na vaši stránku je něco jako 1 hlas pro ni. Proto potřebujeme získat co nejvíce těchto odkazů. A protože nám jde o návštěvnost, budeme se zároveň snažit odkazy budovat tak, aby k nám pomocí nich chodili návštěvníci.

Jaké tedy můžeme použít metody pro budování zpětných odkazů?

 • Náš první odkaz bude hračka – na stránkách ČKS se nalogujte do svého klubového účtu a pod odkazem Údaje o klubu vložte své stránky. Váš odkaz se bude zobrazovat v přehledu klubů a v odkazech.
 • Rozešlete tiskovou zprávu o některém z vašich turnajů. Tiskovou zprávu si můžete nechat automaticky vygenerovat ve svém hráčském účtu. Nezapomeňte do ní nějakým způsobem zakomponovat adresu klubových stránek. Většina médií vychází i v elektronické podobě, díky čemuž získáte nějaké odkazy. Existuje také dost webů, které umožňují zveřejňovat PR články.
 • Před každým turnajem, který pořádáte, vložte propozice na své klubové stránky a poté akci přidejte i s odkazem na propozice na některý z portálů s přehledem akcí typu kudyznudy.cz. Jejich seznam najdete v hráčském účtu.
 • Uspořádejte soutěž (třeba o pytlík kuliček nebo startovné zdarma). Soutěž může být koncipována tak, že kdo správně odpoví na otázku, jejíž odpověď najde na vašich stránkách, bude zařazen do slosování. Odkaz na vaši stránku se soutěží přidejte na různé soutěžní servery a máte další zpětné odkazy. Seznam soutěžních serverů naleznete opět v hráčském účtu.
 • Domluvte se s obecním/městským úřadem, aby zveřejnili odkaz na vaše stránky na jejich webu. Obecní stránky mívají téměř vždy sekci pro odkazy na místní sportovní aktivity.
 • Pokud jste aktivním členem nějakého diskusního fóra, vložte odkaz na své stránky do svého podpisu. Ten se bude zobrazovat pod každou vaší zprávou.
 • Určitě přidejte odkaz do katalogu seznamu. Existuje i spousta jiných menších katalogů odkazů – jejich efekt je sice malý, ale každý odkaz je lepší než žádný odkaz.
 • Výměna odkazů s jinými weby – vy odkážete na ně a oni na oplátku na vás.

Na co při budování odkazů dát pozor?

 • Pokud to bude možné, snažte se v textu odkazu použít klíčové slovo. Pokud to nepůjde, nevadí, i odkaz ve tvaru http://www.ku­licky.com hodně pomůže.
 • Je lepší mít 2 odkazy ze 2 různých webů, než 3 odkazy ze stejného webu.

Závěrem

Klíčová slova, použitá pro optimalizaci klubových stránek, by měla patřit mezi relativně málo konkurenční. Úmyslně jsem tedy čtenáře nezatěžoval některými podrobnostmi jako jsou např. nofollow tagy či pagerank, neboť předpokládám, že i bez hlubší znalosti problematiky lze dosáhnout vytyčeného cíle. Pokud byste chtěli tuto oblast internetového marketingu prozkoumat detailněji, hledejte v google na výraz SEO.

Kategorie: Marketing

Comments are closed.

-->