• Úterý, Říjen 16th, 2007

V posledních dnech se na fóru objevilo několik příspěvků od lidí, kteří hledají vhodné místo pro turnaj v kuličkách. Vzpomínám si, že v průběhu roku jsem zaslechl vícekrát podobný problém. Proto se pokusím v následujícím příspěvku nabídnout pár tipů, které by při hledání hřiště pro kuličky mohly pomoci.

Nebuďte přehnaně nároční

Úplně chápu pocity každého, kdo se vydá do ulic a okolí města hledat vhodný plácek pro turnaj v kuličkách. Také jsem takhle chodil a nic se mi nezdálo dost dobré. Nakonec nezbylo než vybrat ten nejvhodnější (= nejméně špatný).

Mějme na paměti, že je lepší uspořádat turnaj na špatném povrchu než žádný turnaj. Samozřejmě, že je také lepší turnaj na kvalitním povrchu než turnaj na tom špatném. Nicméně v první fázi máme za úkol najít to nejlepší možné místo – to, jak z něho udělat dobré místo, jsem popsal v článku Kuličky a kvalita povrchů.

Nedělejte to sami

Máme kolem sebe spoustu lidí, kteří chodí na různá místa. Zapojme je do hledání – požádejme je, ať nám řeknou pokaždé, když uvidí vhodný povrch. Takto si vytvoříme seznam možností a pak již jen jednotlivé prostory projdeme a porovnáme.

Kde všude hledat?
  1. Parky – některá města mají parky s cestami z uválcovaného písku, popř. hliněné. Často se jedná také o divácky atraktivní prostory, díky čemuž se vašeho turnaje mohou zůčastnit i náhodní kolemjdoucí.
  2. Městské lesy – lesy v okolí měst často skýtají nespočet míst, kde lze vyhloubit dostatek důlků blízko sebe. Kromě cest se zde občas najdou i poloopuštěná hřiště (hřiště na míčové hry, dětská hřiště apod.). Takto se hraje např. v Kralupech nad Vltavou.
  3. Veřejná hřiště – např. v Neratovicích se hraje na malém fotbalovém hřišti z uválcovaného písku. Občas se něco zajímavého najde v okolí dětských hřišť.
  4. Koupaliště – ideální v létě. Letos pražský Dream Team uspořádat turnaj na koupališti U Veselíka. Tentokrát sice nepřálo počasí, ale trefit se do dne, kdy je 30 stupňů ve stínu, máte kolem sebe stovky lidí, kteří přišli celý den strávit zábavou.
  5. Zahrádky u restaurací – pokud nějaká z restaurací má vhodný prostor, zkuste se domluvit s jejím provozovatelem. Pokud je jen trochu rozumný, určitě bude rád, že mu na zahrádku přijdou potenciální zákazníci.
  6. Antuková hřiště – někdy se podaří dohodnout použití existujícího antukového hřiště. Domluvit tuto možnost dá sice nějakou práci, tu si však ušetříte později při přípravě před turnajem – takováto hřiště totiž nevyžadují téměř žádnou úpravu.
  7. Prostory tělovýchovných jednot a škol – zkuste oslovit školy či některé tělovýchovné jednoty, které sdružují více různých sportů. Pokud vlastní pozemek, kde je nevyužitý prostor (třeba mezi ostatními hřišti), zkuste domluvit vybudování hřiště v tomto prostoru.
  8. Veřejný pozemek – myslíte-li to s kuličkami vážně, zkuste oslovit radnici s projektem vybudování kuličkového hřiště na vhodném místě ve své obci. Vzhledem k finanční nenáročnosti to může být pro radní zajímavá alternativa k nákladnějším projektům.
  9. Hřiště na vlastním pozemku – tato varianta není samozřejmě dostupná každému, ale pokud máte tuto možnost, jedná se asi o nejlepší řešení. Nikdo vám hřiště nerozkope, nezmění jej na asfaltovou cestu apod. Zkušenosti s touto variantou má např. pražský Klub Filipa Hasala.
Na co nezapomenout?

Zpravidla je třeba nějaký čas před turnajem zaslat oznámení o konání akce městskému úřadu, ve větších městech může být třeba sepsat žádost, na jejímž základě dostanete povolení.

Jak si to zjednodušit?

Pokud své okolí dobře znáte, může stačit podívat se na něj pomocí leteckých snímků na Mapy.cz nebo Google Maps. Osobně mám pocit, že seznamácké mapy jsou pro tento účel malinko lepší než ty od Google (víc ostré). Z domova vyberete pár míst, na která zajdete osobně. Tento postup má navíc tu výhodu, že si podle mapy můžete naplánovat ideální trasu pro návštěvu všech vyhlédnutých míst.

Přeji hodně stěstí při hledání!

Comments are closed.

-->