V sobotu 10. listopadu 2007 probÄ›hlo zasedánà výkonného výboru, poprvé v 5-ti lidech. HovoÅ™ilo se hlavnÄ› o novém bodovánà národnÃho žebÅ™ÃÄku a také byla uÄinÄ›na nÄ›která dÃlÄà rozhodnutÃ.
ProÅ¡li jsme bod po bodu jednotlivé aspekty pro hodnocenà národnÃho žebÅ™ÃÄku, které jsem vypsal v minulém pÅ™ÃspÄ›vku.
V prvnà otázce, zdali by za poslednà mÃsto mÄ›lo být vždy stejnÄ› bodů, 3 z nás souhlasili, Martin zastává názor (resp. Å™Ãkal, že je to spÃÅ¡e pocitová záležitost), že poslednà mÃsto z menÅ¡Ãho poÄtu hráÄů je lepÅ¡Ã, Ondra mluvil o zohlednÄ›nà kvality hráÄů – v kvalitnÄ›jšà konkurenci by bylo za poslednà mÃsto vÃc bodů.
V otázce, zdali by mÄ›lo být za prvnà mÃsto vždy stejnÄ› bodů bez ohledu na kvalitu hráÄů a jejich poÄet, jsme se shodli, že ne.
V dalÅ¡Ãch 2 otázkách, zdali zohledňovat poÄet hráÄů a jejich kvalitu (ÄÃm vÃc lidÃ, tÃm vÃc bodů, ÄÃm lepšà hráÄi, tÃm vÃc bodů), jsme se shodli, že ano. StejnÄ› jsme se shodli na tom, že nenà dobrý nápad bodovat stejnÄ› Open a Masters (bez koeficientů).
Tato kritéria by tedy mÄ›la být vztažena na nový model bodovánà národnÃho žebÅ™ÃÄku. Konkrétnà návrhy popÃÅ¡u nÞe.
V dalÅ¡Ãm bodÄ›, pro mÄ› malinko pÅ™ekvapivÄ›, byl schválen návrh na zavedenà 3 typu turnaje (vedle Open a Masters) – (Jaryn, Ondra a Martin pro, Petr a Pavel proti). Celkem bude roÄnÄ› opÄ›t 9 hlavnÃch turnajů, z toho 6 Masters a 3 nejvyššà kategorie, pro něž jeÅ¡tÄ› nemáme název (domluvili jsme se, že si udÄ›láme průzkum mezi hráÄi, jak tyto soutěže chtÄ›jà nazvat). Jak moc bude bodovÄ› hodnocen 3 druh turnaje se bude Å™eÅ¡it pozdÄ›ji, podle názorů jednotlivých Älenů VV mám pocit, že buÄ stejnÄ› jako Masters nebo jen malinko vÃce. Argumentem pro zavedenà tÄ›chto turnajů totiž byla pÅ™edevÅ¡Ãm snaha mÃt vÃc prestižnÃch turnajů.
Dále bylo schváleno, že roÄnÄ› se každému hráÄi zapoÄÃtává do NŽ 12 nejlepÅ¡Ãch výsledků bez ohledu na druh turnaje, pÅ™iÄemž z turnajů vyššà kategorie se zapoÄÃtávajà pouze 2/3 nejlepÅ¡Ãch. Jinými slovy – z republikových turnajů se zapoÄte 6 nejlepÅ¡Ãch. 12 zapoÄÃtávaných turnajů celkem zajistÃ, že i když se v nÄ›které Äásti ÄŒR bude konat hodnÄ› Openů, tak lidi odjinud, kteřà nemohou na vÅ¡echny jezdit, nebudou znevýhodnÄ›ni.
SvÄ›tlo svÄ›ta spatÅ™ily i nové návrhy. Martin pÅ™iÅ¡el s nápadem, že by se mohl konat dlouhodobý turnaj jednotlivců, hraný celý rok, Ondra pÅ™iÅ¡el s nápadem podobné klubové soutěže. O tÄ›chto a dalÅ¡Ãch návrzÃch z mého pÅ™echozÃho pÅ™ÃspÄ›vku se bude jednat na dalÅ¡Ãch zasedánÃch.
A nynà k návrhům bodovánà NŽ:
Ondrův návrh poÄÃtá s pevným poÄtem bodů za konkrétnà umÃstÄ›nÃ, pÅ™iÄtenà bodů za poÄet úÄastnÃků (max. 32 bodů – když pÅ™ijde 10 lidÃ, 10 bodů za úÄast, pÅ™i 20 lidech 20 bodů, pÅ™i 32 a vÃce vždy jen 32 bodů). SouÄet pevnÄ› stanoveného poÄtu bodů a bodů za úÄast by se násobil ÄÃslem od 0,1 do 1,1 podle poÄtu úÄastnÃků, kteřà jsou v prvnà desÃtce národnÃho žebÅ™ÃÄku.Pokusil jsem se vyjÃt ze základnÃch principů tohoto Ondrova návrhu a vymyslet model, který jeÅ¡tÄ› spravedlivÄ›ji zohlednà kvalitu hráÄů na turnaji, odstranà to, že vÅ¡Ãchni od 33. mÃsta výše budou mÃt stejnÄ› bodů a zajistÃ, aby za poslednà mÃsto bylo vždy bodů stejnÄ›. PÅ™i výše uvedeném způsobu bodovánà by se mohlo stát, že na turnaji, kde bude 10 lidÃ, bude za poslednà mÃsto vÃc bodů než tÅ™eba za 25. mÃsto z 50. lidà (asi se shodneme, že je lepšà ten, kdo je 25. z 50 než ten, kdo skonÄà 10. z 10).
DoÅ¡el jsem k následujÃcÃmu vzorci: (body za poÄet hráÄů + body za kvalitu) + 1. Body za poÄet hráÄů by se poÄÃtaly tak, že každý zÃská tolik bodů, kolik procent soupeřů porazà (pÅ™Ãklad: PÅ™ijde 25 hráÄů, vÃtÄ›z porazil 24 hráÄů, tj. 96%, má 96 bodů. Druhý zÃská 92, tÅ™età 88 atd., poslednà má nula). K tÄ›mto bodům se pÅ™iÄtou body za kvalitu tak, že z bodů za poÄet hráÄů vypoÄteme procento rovnajÃcà se poÄtu procent souÄtu bodů hráÄů na turnaji z celkového souÄtu bodů nejlepÅ¡Ãch 100 hráÄů v národnÃm žebÅ™ÃÄku. Pokud budeme chtÃt, aby na prvnÃch mÃstech nevzrůstal poÄet bodů lineárnÄ›, ale progresivnÄ›, můžeme poÄet bodů jeÅ¡tÄ› vynásobit progresivnÃm koeficientem. Ten lze nastavit na urÄitou hodnotu pro 1. mÃsto a na dalÅ¡Ãch pozicÃch ho snižovat vždy o urÄité procento. Znà to složitÄ›, ale je to jednoduché. PodÃvejme se na následujÃcà pÅ™Ãklad:
ÂPÅ™Ãklad pÅ™edpokládá, že souÄet bodů pÅ™Ãtomných hráÄů Äinà 25 % ze souÄtu bodů 100 nejlepÅ¡Ãch hráÄů NŽ. VÅ¡imnÄ›te si, že pÅ™i zohledňovánà kvality se projevà nejen (ne)pÅ™Ãtomnost hráÄů z prvnà desÃtky, ale každý úÄastnÃk má vliv na kvalitu. Zároveň tento systém dokáže zohlednit i to, jestli napÅ™. prvnà hrÃ¡Ä je jen o trochu lepšà než druhý nebo je výraznÄ› lepšà (protože beru v potaz ne umÃstÄ›nÃ, ale poÄet zÃskaných bodů).
Toto je základnà model, o kterém bych rád znal názor hráÄů. Lze si snadno hrát s jednotlivými ÄÃsly, napÅ™. body za kvalitu násobit 2× apod., aby kvalita hrála vÄ›tšà roli apod. Pro konkrétnà ÄÃsla pÅ™epoÄÃtám národnà žebÅ™ÃÄek pro tento rok podle tÄ›chto kritériÃ, pokud se ukáže, že o tento model je zájem.
KlÃÄovou otázkou zústává, zdali chceme systém bodovánà maximálnÄ› jednoduchý nebo spravedlivý. Na výkonném výboru se zdálo, že se nad složitÄ›jÅ¡Ãm systémem nechce nikomu moc pÅ™emýšlet – bude to tedy jedna z hlavnÃch otázek v nejbližšÃm průzkumu mezi hráÄi. Chceme-li maximálnÄ› objektivnÄ› zohlednit kvalitu pÅ™Ãtomných hráÄů, neÄekejme jednoduchý systém. ZohlednÄ›nà kvality nenà jednoduchá vÄ›c a tak ani vzorec pro výpoÄet nemůže být jednoduchý. Pokud naopak chceme, aby se dalo již na turnaji na koleni spoÄÃtat, kolik kdo zÃskal bodů, nelze od takového systému oÄekávat pÅ™ÃliÅ¡nou objektivitu. MusÃme si tedy Å™Ãct, Äemu dáme pÅ™ednost… Své názory prosÃm piÅ¡tÄ› do fóra.